SPALVŲ GALIA

SPALVA – VIENA IŠ SIELOS KALBŲ

Mūsų pasirinkimai formuoja mūsų charakterį, o charakteris – pasirinkimus. Kaip gyvenime svarbu detalės, taip labai svarbu ir spalvos, nes tai kuria nuotaiką, energiją, įvaizdį, mūsų istoriją, atskleidžia panašumus ir skirtumus.

 Būkime dėkingi, kad aplink mus spalvotas pasaulis! Kartais net nesusimąstome, kokią reikšmę tai suteikia – įkvepia, veikia nuotaiką, elgesį, emocijas, prisiminimus, sapnus, turi gydomąjį ir terapinį poveikį.

SPALVOS

Mėlyna spalva siejama su profesionalumu, pasitikėjimu, saugumu, sėkme, rimtumu, taika, stabilumu, harmonija, vienybe, tiesa, ramybe, patikimumu, konservatyvumu, švara, tvarka, ištikimybe, dangumi ir vandeniu. Ji – kupina energijos.

Gali atspindėti religingus jausmus, tikėjimą, atsidavimą ir nekaltumą, nuoširdumą.

Veikiami mėlynos spalvos lengviau galime suprasti, kodėl mes čia esame. Pamėgę šią spalvą, mąstysite blaiviai, objektyviai, sugebėsite atsiriboti nuo negandų ir kitų nemalonumų, pravartu atkreipti dėmesį, kad ši spalva taip pat simbolizuoja vienatvę, vienišumą bei depresiją. Tačiau ji tapatinama su amžinybe, dėkingumu, sąžiningumu, šlove, išmintimi, ramybe, nematerialumu,  kilnumu, įkūnija eleganciją, draugiškumą ir meilę, simbolizuoja neatskleistą paslaptį ir dieviškąją tiesą, gali sudaryti paslapties, mistikos ir šaltumo įspūdį. Mėlyni atspalviai mažina alkį. Kam labai norisi mėlynos spalvos gali reikšti pasitikėjimo savimi ir kitais stoką, nerimą. Šios spalvos akmenys stiprina ir lydi į dvasinį sąmoningumą.

Skaidri žydra spalva nušviečia sielą ir dieviškąjį pasaulį, turi nepasiekiamo stebuklo reikšmę. Tai – tiesos, ištikimybės, išminties ir teisingumo spalva.

Turkio spalva (žalsvai mėlyna) simbolizuoja rafinuotumą, moterišką patrauklumą.

Žalia spalva – tai sveikas gyvenimo būdas, gamta, aplinka, atsinaujinimas, jaunumas, pavasaris, gyvybingumas, šviežumas, sveikata, sėkmė, pinigai, harmonija, gyvenimas, natūralumas, brandumas, nuolankumas, įsižeminimas ir laisvė, aiškumas, skaidrumas, išmintis, moterų dominavimas, vaisingumas, dosnumas.

Žaliai spalvai priskiriamos dvi skirtingos reikšmės. Tai deivės Veneros atributas, simbolizuojantis jaunystę, gamtą, augmeniją, pavasarį, vaisingumą, gyvybę, ilgaamžiškumą, nemirtingumą ir simpatiją (grožio, džiaugsmo, sveikatos spalva).

Antroji žalios spalvos reikšmė gali turėti negatyvių atspalvių: egoizmo, depresijos, inertiškumo, abejingumo ir pavydo.

Krikščioniškame mene žalia spalva simbolizuoja jaunystę ir išmintį.

Nuo spalvos tono priklauso ir reikšmės. Pavyzdžiui, šviesi simbolizuoja viltį ir džiaugsmą, o tamsiai žalia – santūrumą, ramybę ir ilgesį.

Psichologų pastebėjimu,-  žalią renkasi ryžtingi, užsispyrę, tvarkingi ir kiek uždari, savikritiški žmonės, kurie netausodami savęs visada linkę padėti kitiems.

Ši spalva siunčia žinią, jog erdvė – tiesos ieškojimas, gebėjimas matyti dalyko visumą.

Gelsvo atspalvio žalia, salotinė spalva – vilties, naujo gyvenimo, santarvės, taikos simbolis. Tai – aiškaus kelio, džiaugsmo, sugebėjimo pasijuokti iš paties savęs, žemiškumo bei erdvės ir išminties spalva.

 Gelsvai žalia mažina nervinę įtampą ir galvos skausmus, teigiamai veikia tulžies pūslę, plaučius. Šios spalvos trūkumas neleidžia pajusti harmonijos. Gelsvai žalius drabužius bei papuošalus mėgstantys žmonės – įdomios asmenybės – ieško iššūkių ir laimės. Žalia aplinkos spalva padeda atsigauti nuo nuovargio bei slegiančių minčių.

Geltona – pati ryškiausia spalva – džiaugsmas, laimė, optimizmas, idealizmas, fantazija, draugystė, viltis, šviesa, vasara, pozityvumas, švara, paprastumas, grynumas, nekaltumas, pinigai, filosofija.

Geltona – priešingų prasmių spalva. Viduramžiais ji pasižymėjo išdavystės, veidmainystės, bailumo, degradacijos, melo, godumo, bailumo, pavojaus, nesąžiningumo ir pavydo reikšmėmis. Geltonos spalvos simbolika stipriai priklauso nuo atspalvio (šiltiems jos atspalviams priskiriamos teigiamos reikšmės, šaltiems – neigiamos).

Psichologai teigia, jog geltoną spalvą mėgsta save vertinantys žmonės.

Aukso geltona sukelia šilumos, šviesos, linksmybių ir lengvumo asociacijas. Tai – valdžios, šlovės, įtakos, intuicijos, intelekto ženklas. Ji simbolizuoja turtą ir prabangą, sveiką protą, vieningumą su Visata ir Dievu. Auksinė spalva reiškia tiesą, pastovumą, atkaklumą, dieviškumą.

Oranžinė (morkinė) spalva – linksmybės, energija, energetika, balansas, kūryba, spalvingumas, jaunatviškumas, komfortas, entuziazmas, šiluma, šventiškumas, gyvybingumas, atvirumas jausmingumas, dėmesio centras, kūrybiškumas, nuotykiai, entuziazmas, pusiausvyra, sėkmė, draugiškumas, vedybos, intelektas bei prabanga.

Teigiama, kad oranžinės spalvos drabužius bei aksesuarus renkasi žmonės, kurie trokšta dėmesio, dominavimo, yra ambicingi, tačiau kartu jie spinduliuoja gyvenimo džiaugsmu ir optimizmu.

Dramblio kaulo ir smėlio  spalvos simbolizuoja susijungimą. Dramblio kaulo spalva simbolizuoja – ramumą ir malonumą,  smėlio spalva – ramybę ir paprastumą.

Rožinė spalva – moteriškumas ir švelnumas, nekaltumas, saldumas, vaikiškumas, jaunatviškumas, jaunystė, meilė, romantika, lyriškumas, sveikata, geidulys, nebrandumas, besąlygiška meilė.

Psichologų teigimu, – rožinę renkasi emocionalūs ir švelnūs žmonės, taip pat tie, kam trūksta švelnumo. Šios spalvos mėgėjai gali būti šiek tiek naivūs, stokojantys atsakomybės, egocentriškesni žmonės.

Raudona spalva – aistra, galia, jausmingumas, gyvenimo jėga, meilė, kančia, garbė, grožis, ugnis, drąsa, perversmas, pergalė, narsa, ryžtas, viešpatavimas, agresija, pavojus, jaudulys, veiksmas, aistra, meilė, nuotykiai, perspėjimas, išgyvenimas ir materialioji gyvenimo pusė.

Raudona spalva pažymi stiprybę, vyriškumą, gėrį, džiaugsmą, erotiką, neapykantą, turtą, laimę, –  kartu ji simbolizuoja pavojų ir draudimą.

Psichologų teigimu, – šią energijos, aktyvumo, geismo spalvą renkasi drąsūs, valingi, smalsūs, pilnavertį gyvenimą gyvenantys, vadovauti, laimėti mėgstantys žmonės.

Nuo seno tikima, kad raudona atneš į namus laimę ir sėkmę, suteiks apsaugą. Taip pat ji veikia liaukas, šalinimo ir lyties organus. Tačiau turint aukštą kraujospūdį jos geriau vengti.

Raudonais papuošalais reiktų puoštis ambicingiems, impulsyviems bei lengvai „užsidegantiems“ žmonėms.

Violetinė spalva – dvasingumas, karališkumas, kilnumas, paslaptingumas, fantazija, sapnai, prabanga, teisingumas, mistika, nostalgija, atmintis, išmintis, optimizmas ir nusivylimas, pasitikėjimas ir apgaulė, aistra ir kančia, ramybė ir drama, džiaugsmas ir gedulas, realybė ir miražas, transformacija, dvasingumas, gydymas, apmąstymai bei atsiribojimas mintimis, atgaila, ryžtas taisytis, nušvitimas.

Liaudies papročių simbolikoje violetinė žymi ištikimybę, įkūnija didybę, teisingumą, saiką.

Purpurinė – tai gyvenimo simbolis, karališkos prabangos ženklas, didingumas, galybė bei pagarba. Turto ir prabangos simbolis.

Psichologai apie violetinę spalvą kalba, kaip apie norų išsipildymo spalvą, tinkančią emocionaliems žmonėms. Mėgstantys violetinę spalvą, turi ypatingą estetikos pojūtį ir geba aplink save sukurti harmoningą atmosferą. Manoma, kad tokią spalvą renkasi žmonės, kurie turi pasąmoningą norą patikti arba iškeliauti iš realybės į svajonių pasaulį.

Naudojant per daug violetinės gali kilti nusivylimo jausmas ar arogancija.

Levandų spalva simbolizuoja moteriškumą, malonę bei elegancija.

Balta spalva – tyrumas, lengvumas, paprastumas, rafinuotumas, nekaltumas, pagarba, grynumas, gimimas, teisybė, dorovė, gerumas, švara, šviesa, džiaugsmas ir sėkmė, išmintis, šventė, amžinybė, skaistumas, sniegas, vėsa, žiema, kai kada gedulas, paliaubos/taika, atsinaujinimas, tikėjimas ir ramybė, sėkminga pradžia, dieviškumas, lygybė, efektyvumas, apsauga, emocinis gijimas.

Balta spalva yra tvarkingos, mėgstančios švarą, pedantiškos asmenybės spalva, kartais tapatinama su sterilumu ir šalčiu/šaltumu.

 Psichologai teigia, jog žmonės, dažnai pasirenkantys baltus rūbus, gali būti kiek nuobodūs, nors tokiu būdu siekiama lengvumo, laisvės, atsinaujinimo.

Pilka spalva – saugumas, patikimumas, intelektas, rimtumas, kuklumas, orumas, branda, konservatyvumas, praktiškumas, neutralumas, lygybė, uždarumas, viltis, draugiškumas, ramybė, taikumas, santūrumas, nuolankumas, atgaila, dvasios nemirtingumas, senumas, liūdesys, nusivylimas, nuobodulys.

Spalvų psichologijoje pilka spalva žymi neutralumą ir pusiausvyrą. Gali asocijuotis su depresija ir praradimais – dėl spalvos nebuvimo tampa nuobodu.

Tai – neutrali spalva: nei tamsi, nei šviesi, dėl to ji neturi stimuliuojančių ar psichologinių tendencijų. Pilkos mėgėjai – uždari, atsargūs, liekantys šešėlyje, bet kontroliuojantys situaciją žmonės – pilkieji kardinolai. Baltos, juodos ir pilkos spalvos pusiausvyra gali padėti išlaikyti švarų, neutralų įvaizdį.

Ruda – žemės spalva –  žemiškumas, stabilumas, patikimumas, paprastumas, patogumas, komfortas, ištvermė. Tai – gamtos, žemės, turto, išminties, pusiausvyros spalva.  Ji simbolizuoja kuklumą ir nuopuolį.  Ruda emocionaliai siejama su namų židiniu, saugumu, šeima. Psichologai teigia, kad konflikto ar diskomforto būsenoje žmonės linkę rinktis rudą spalvą. Ją pamėgusieji paprastai ilgisi namų jaukumo ir stokoja saugumo jausmo. Rudos spalvos mėgėjai paprastai būna konservatyvūs, ramaus gyvenimo trokštantys žmonės. Jie ypatingai vertina namus, artumą, šeimą ir draugus.

Ruda yra žemiška spalva, nes tai žemės, medžio ir akmens spalva.  Natūrali ruda susijusi su žemiškuoju saugumu ir komfortu.

Juoda spalva – rimtumas, galia, prabanga, elegancija, seksualumas, rafinuotumas, mistika, rimtumas, formalumas, tamsa, paslaptis, nuodėmė, atgaila, susikaupimas, tamsa, liūdesys, gedulas, baimė, kančia, skausmas, išdavystė, auka, išmintis, susikaupimas, savitvarda, magija. Japonijoje juoda spalva reiškia džiaugsmą, simbolizuoja pastovumą ir ištikimybę.  Afrikoje juoda spalva tai – meilė ir laimingos vedybos. Ispanijoje juoda spalva – aukščiausias rangas.

Šiandienėje kultūroje juoda labiausiai atspindi rafinuotumą ir eleganciją.

Psichoanalitikų teigimu, asmenys, mėgstantys juodą spalvą, turi polinkį negatyviam realybės suvokimui ir reikalauja visiškos nepriklausomybės. Juodų drabužių pasirinkimas gali transliuoti, kad žmogui trūksta kažko labai svarbaus,  siekiama atsiriboti ar apsiginti nuo išorinio pasaulio įtakų.

Baltos ir juodos spalvų derinys simbolizuoja kilnumą bei iškilmingumą.

ŠALTINIAI